Lokal pedagogisk planering för ett arbetsområde
Skolår: F Ämnesområde: Inskolning ht.-11 Tidsperiod: v.34-36
Analys
|
|
Syfte/mål Långsiktiga mål från Läroplan/kursplan |
· Läraren ska tillsammans med eleverna utveckla regler för arbetet och samvaron i den egna gruppen. (s.12-13 Lgr 11) · Att arbeta självständigt och tillsammans med andra och känna tillit till sin egen förmåga. (s.13 Lgr 11) |
Konkretisering av målen
Val av innehåll
| - Detta är uppnått när vi märker att barnen känner sig trygga när de är här, visar förståelse för gemensamma regler som vi har utarbetat och när barnen visar tillit och tar kontakt med olika barn och pedagoger.
|
Bedömning
| - Genom pedagogiska observationer i sociala sammanhang.
- Genom dialog med barn och föräldrar samt dokumentation med digitala hjälpmedel.
|
Genomförande
| Inskolning för individ, grupp, förälder, pedagog och miljö: - Ha bestämda platser på mattan, i matledet och i matsalen.
- Skapa gemensamma trivselregler i positiv bemärkelse.
- En pedagog är närvarande i hallen på morgon och eftermiddag.
- Skapa sociala lekmiljöer med aktivitetskort.
- Leka pedagogledda lekar.
- Skapa möten mellan alla barn och pedagoger.
- Introducera persontecken
- Använda dagsschema för alla samt personliga schema för barn i behov av det.
- Konkret visa med namnskyltar vilka barn som är närvarande resp. frånvarande.
- Faddrarna visar barnen runt på skolgården.
- Ha en pedagog närvarande I alla olika situationer.
|
Pedagogerna i F-klassen
Elevens namn:
Skriftligt omdöme
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar